Foto: Flickr.cc.United Nations Development ProgrammeFoto: Flickr.cc.United Nations Development Programme

EU stor bidragsyter til Haiti

20.01.2010 // Jordskjelvkatastrofen i Haiti kan ha kostet 200.000 mennesker livet, og ulike aktører verden over bistår nå med hjelp for å bedre situasjonen. EU er en av de største bidragsyterne, med økonomisk bistand både fra Kommisjonen og medlemslandene i unionen. Avgjørelsene om EUs bidrag ble tatt på et krisemøtet med EUs utviklingsministere mandag 18. januar. Også Norges innsats på Haiti er betydelig.

Av de økonomiske midlene, med en ramme på hele 429 millioner euro, vil store deler overføres nå i krisefasen, mens stor summer også vil komme i tiden fremover knyttet til gjenoppbygging og utvikling i Haiti. Pengene som blir overført gis ikke i form av lån, men som bevilgninger uten økonomiske eller politiske forpliktelser, i følge EUs høyrepresentant for utenrikssaker, Cathrine Ashton, som koordinerer EUs innsats til Haiti.

Mer enn finansielle bidrag
I tillegg til økonomiske midler, bidrar EU i stor grad gjennom sin samordningsmekanisme for sivil krisehåndtering (Civil Protection Mechanism), et samarbeid hvor også Norge, Island og Liechtenstein deltar. Videre diskuteres det om EU vil bistå med assistanse i form av politistyrker fra European Gendarmerie Force (EGF) til Port-au-Prince, dette på anmodning fra FN. EGF er et samarbeid mellom fem av EUs medlemsland (Frankrike, Italia, Spania, Portugal og Nederland) som bidrar med halvmilitær polititjeneste i andre verdensdeler, blant annet for å etablere ro og orden i konfliktområder. Flere av EUs medlemsland bidrar også med umiddelbar medisinsk bistand, vann- og sanitærenheter og logistisk støtte, som medlemmer av FN.

Situasjonen i Haiti er den første krisen EU har måttet koordinere etter at Lisboa-traktaten trådte i kraft 1. desember i fjor. Da traktaten ble verifisert, fikk EU en sentralisert utenrikspolitikk. Koordineringen av EUs innsats på Haiti ser ut til å gå bra. Riktignok er planene rundt den langsiktige bistanden fortsatt uklar.

Norges innsats
Norges innsats på Haiti er også betydelig, og det er etablert nær kontakt med EU i håndteringen av situasjonen. I tillegg til å delta gjennom samordningsmekanismen for sivil krisehåndtering, har regjeringen nå bestemt å øke Norges økonomiske støtte til 100 millioner kroner. Miljø- og utviklingsminister Erik Solheim vil også se nærmere på hvordan Norge kan bidra også etter at den akutte fasen er over.

Les mer om Norges innsats på regjeringen.no.


Kilde: Marte Tvinnereim   |   Del på nettet   |   print