Utenriksminister Jonas Gahr Støre sammen med fra venstre nestleder Liv Monica Stubholt, leder Fredrik Sejersted og sekretariatsleder Ulf Sverdrup i forbindelse med at utvalget ble oppnevnt 7. januar. 
Foto: Marta B. Haga, Utenriksdepartementet.Utenriksminister Jonas Gahr Støre sammen med fra venstre nestleder Liv Monica Stubholt, leder Fredrik Sejersted og sekretariatsleder Ulf Sverdrup i forbindelse med at utvalget ble oppnevnt 7. januar. Foto: Marta B. Haga, Utenriksdepartementet

Europautredningen besøker Brussel og Luxembourg

27.08.2010 // Utvalget for utredning av Norges avtaler med EU inviterer norske aktører og organisasjoner i Brussel til åpent møte 20. september for å høre deres synspunkter og erfaringer.

Møtet finner sted i Norway House og arrangeres i samarbeid med den norske EU-delegasjonen i Brussel. Utvalgets leder, Professor Fredrik Sejersted, leder det åpne møtet og vil også orientere om utvalgets arbeid.

Utvalget for utredning av Norges avtaler med EU ble nedsatt av regjeringen i januar 2010, og skal gjennomføre en bred og grundig gjennomgang av konsekvensene av EØS-avtalen og andre avtaler Norge har med EU. Utvalget er forskningsbasert, bredt sammensatt og politisk uavhengig. Endelig rapport fra utvalget vil bli overlevert Utenriksdepartementet senhøstes 2011.

Som et ledd i utredningsarbeidet ønsker utvalget å hente inn synspunkter og erfaringer fra en rekke aktører, og besøker i den anledning Brussel og Luxembourg i perioden 20.-24. september 2010. Mandag vil utvalget ha møter med ambassadør Oda Sletnes og andre ved den norske EU-delegasjonen. Tirsdag vil det være møter med representanter for ulike EU-institusjoner, mens utvalget onsdag møter representanter for EFTA og ESA.

Torsdag besøker utvalget Luxembourg og skal der møte EFTA-domstolen og representanter fra Europadomstolen. Under sitt opphold vil utvalget også ha møter med representanter fra blant annet Island, Liechtenstein og Sverige.

Tid: Mandag 20.september kl 16.00 – 18.00
Sted: Norway House, Rue Archimède 17, 1000 Brussel,
Kontaktpersoner: Fredrik Sejersted (leder) (fredrik.sejersted@jus.uio.no) eller Ulf Sverdrup (sekretariatsleder (ulf.sverdrup@gmail.com)
Påmelding: Vi ber om at de som vil delta gir beskjed på e-post til Rannveig Jevne, rjev@mfa.no, innen 15. september

Pressen er velkommen til å være til stede under det åpne møtet i Norway House. Utvalgets medlemmer vil være tilgjengelig for pressen i etterkant av møtet.


Del på nettet   |   print