Det var tilfeldigheter som førte til at Kristin Kaasa fikk kontakt med Volontørtjenesten.
-Jeg kom i kontakt med noen fra senteret jeg nå jobber ved da jeg hjalp til med å vaske fugler etter oljesølet utenfor Langesund sommeren 2009. De anbefalte meg å komme til senteret for å jobbe frivillig gjennom Volontørtjenesten. Det synes jeg var en fantastisk mulighet, forteller Kaasa, som har en mastergrad i økologi fra Universitetet i Bergen.
Opptatt av individenes velferd
For snart to måneder siden kom Kaasa til Oostende i Belgia for å jobbe frivillig ved et oppbevaringssenter for fugl og andre smådyr som har blitt utsatt for skader eller sykdom. Ved senteret bidrar hun hovedsaklig med vasking av bur, foring og medisinering.
-Jeg har lenge vært interessert i fuglenes natur, og er glad i fugletitting. Etter å ha kommet i kontakt med senteret har jeg blitt mer opptatt av dyrenes velferd på individnivå, det vil si hvordan hvert enkelt dyr klarer seg. Uansett, under de rette forholdene, kan hvert rehabilitert individ også være viktig for forvaltningen av naturen, mener hun.
Volontøren kunne velge mellom å jobbe ved senteret i to måneder eller ett helt år. Etter å ha tenkt seg om, bestemte hun seg for å reise for ett år, selv om det var tøft å skulle reise fra alle hjemme.
-Det er så utrolig mye å lære, og jeg er glad for å skulle være her et helt år og ikke bare i to måneder. Nye dyr kommer inn hele tiden, og det er mange ulike problemer og sykdommer å sette seg inn i. I fjor var omlag 2000 dyr innom senteret, og i år er det nok enda flere. Det er utrolig spennende og lærerikt å være her, forteller hun.
Foto: Marte Tvinnereim/EU-delegasjonen
Nyttig erfaring på veien videre
Kaasa tror at oppholdet vil gi henne god erfaring i å jobbe med fugler og andre dyr, noe som kan komme godt med senere.
-Den store drømmen er å kunne åpne et slikt senter i Norge. I dag finnes ikke slike ordninger der, og selv om Norge er et land hvor dyr stort sett klarer seg fint, er det behov for slike sentre, for eksempel hvis det forekommer oljesøl ved kysten. Jeg tror erfaringen jeg får her vil komme godt med for å oppfylle drømmen, sier volontøren.
I tillegg til den faglige erfaringen, setter Kaasa stor pris på den sosiale og kulturelle opplevelsen ved oppholdet.
-Man treffer mange forskjellige mennesker, med ulike nasjonaliteter og bakgrunn. Omlag 50 frivillige er innom senteret i løpet av et år, og det er et godt sosialt miljø blant de ansatte. Ved å bo i et annet land, lærer man i tillegg mer om sitt eget. Det synes jeg er spennende. Etter ferien begynner jeg også med nederlandskundervisning, forteller hun.
Les mer om oppbevaringssenteret VOC Oostende her (nederlandsk).