Får ungdom i tale

Sist oppdatert: 23.03.2009 // EU vil gjøre ungdom jublende engasjert i politikken som mange hevder bare er tørre, tungrodde byråkratiske prosesser. Norske Irene Handeland fikk oppgaven.

Irene Handeland koordinerer europeisk ungdomspolitikk fra 18. etasje i Brussels Madou Plaza. Foto: Anders Berg-Hansen

– Youth in Action promoterer større mobilitet over landegrensene interkulturell forståelse og solidaritet.

Irene Handeland svarer profesjonelt når hun får spørsmål om Aktiv ungdom-programmet.

– Jobben min er kjempespennende. Da jeg startet, hadde jeg jobbet en del med informasjon, men ikke på et sånt nivå som nå. Det var helt fantastisk å få lov til å dykke dypere ned i det, sier den muntre rogalendingen.

Handeland har heller ikke spesialkompetanse på ungdomsarbeid fra studiene. Hun er filolog med hovedfag i nordisk litteratur, men har jobbet med ungdom i frivillige organisasjoner, blant annet i Changemaker.

Aktiverer ungdom
Handeland ble ansatt som nasjonal ekspert i DG Education and Culture for snart to år siden. Da kom hun fra det norske, nasjonale kontoret for EU-programmet Youth in Action, eller Aktiv ungdom som det heter på norsk.

Rogalendingen deltar i koordineringen av samarbeidet mellom EU-landene på ungdomsfeltet, blant annet ved å sammenfatte rapporter fra alle medlemslandene. Landene rapporterer jevnlig til Kommisjonen om hva de gjør i sine land for å fremme de felles målsettingene de har blitt enige om.

– På ungdomsfeltet er det medlemslandene og ikke EU som er ansvarlig myndighet, men landene har likevel blitt enige om å inngå samarbeid, forklarer Handeland.

Rammeverket som følges nå – den åpne koordineringsmetoden – kom i 2002. Fra og med i år er også Norge med i prosessen rundt den åpne koordineringsmetoden. Norge har ytret ønske tidligere, men fikk først invitasjon til deltagelse i forbindelse med et EFTA-seminar i vår.

Når ut på nett
På informasjonssiden er Handeland blant annet ansvarlig for utvikling og oppfølging av  tre nettsteder: Kommisjonens nettsted for ungdom, en europeisk ungdomsportal og nettstedet om European Youth Week, arrangementet som går av stabelen første uken i november.

Og for at ungdommene skal sikres en helt håndfast påvirkningskraft, inviteres de til en «online consultation» – en nettbasert høring for alle unge som mener noe om EUs politikk.

– Det er interessant å se hvor ivrig man er i EU for å konsultere ungdom. Det er en stor utfordring å få ungdom i tale, men det mangler i alle fall ikke vilje i EU, sier Handeland om arbeidsgiveren.

– Ungdom som svarer, gir innspill til EU-politikerne om hva de bør prioritere etter 2009.

Hva som skjer i 2009 er for øvrig utenfor Irene Handelands rekkevidde.I desember er toårsperioden som nasjonal ekspert i Kommisjonen over, og rogalendingen tar med seg mann og to barn fra Brussel og hjem til Norge.

Men først venter Europeisk ungdomsuke, et kjempearrangement den første uken i november.

Ungdommens uke
Under Handelands koordinasjon planlegges nå en rekke aktiviteter i alle medlemslandene – og Norge – for denne uken. I tillegg trekker Handeland i trådene for en diger event i Brussel.

– Hit kommer 200 ungdommer fra alle EU-landene og Norge. Arrangementet feirer at det er 20 år siden EU startet sitt første ungdomsprogram og er også en markering i EUs år for interkultuell dialog. Ungdommene skal møtes til diskusjon og til slutt levere en erklæring om fremtidig ungdomspolitikk til politikerne i Kommisjonen.

Fra Norge kommer to representanter fra Arbeidsinstituttet Ringerike, som vant den nasjonale konkurransen om årets ungdomsprosjekt. Også Landsorganisasjonen for norske ungdomsorganisasjoner (LNU) er invitert til ungdomsuken i Brussel. Det er også én ung journalist fra hvert land.

Og det er disse unge journalistene Handeland haster av gårde for å møte når intervjuet vårt er over.


Kilde: Anders Berg-Hansen   |   Del på nettet   |   print