Foto: Morguefile.Foto: Morguefile

Uken som var - uke 3

Sist oppdatert: 23.01.2012 // Twitter er mer populært enn noen gang, skal vi tro nyhetsoverskiftene. EU-ansatte protesterer mot liten lønnsøkning og hva har en konges død med en fotballklubbs brød å gjøre? Alt dette og mer i uken som var.

I disse krisetider er det ikke bare den vanlige europeer i unionens regioner som protesterer mot innstramminger. Da sparekniven skulle svinges i EUs egne systemer, tok også eurokratene til motmæle. Kutt er foreslått for å redusere EUs interne kostnader, og lønnsøkningen for ansatte i Brussel vil øke med kun 1,7 prosent. Nå går de rettens vei og krever at det først og fremst er de som tjener mest i EU-systemet som skal kjenne nedskjæringene. Det kan tenkes at telefonene i EU-domstolen får kjørt seg i tiden fremover.

At telefonen gikk varm i kontorene til Den europeiske sentralbanken i uken som var, er det i alle fall liten tvil om. En luring som utga seg for å være sentralbanksjefen selv, tvitret i vei om at en tragedie for Europas økonomi nå var nært forestående. Det viste seg imidlertid å være en forfalsket Mario Draghi Twitter-konto, og dermed kunne også Den europeiske sentralbanken selv dele en ekstra tweet med sine lesere.

Ved første øyekast kan det se ut til at Tysklands  landsmoder Angela Merkel svinger den elektroniske pennen i disse dager. Surfet du deg innom den falske og humoristiske Twitter-kontoen hennes tirsdag forrige uke kunne du lese at hun lot seg lure av den falske Draghi-kontoen og sendte pengesjefen passordet til tyske Bundesbank. Noen dager i forkant dukket følgende tweet opp: “Nicolas locked in his bedroom & won’t come out. Says everybody hates him. Hard to disagree”.

Hvorvidt den tyske kansleren har blitt inspirert av sin ”dobbelgjenger” til å delta i den pågående Twitter-bonanzaen blant Europas mektigste vites ikke. Noen som derimot har latt seg rive med er – kanskje naturlig nok – medieguruen Rubert Murdoch. Mer overraskende er det kanskje at vår egen kronprinsesse Mette-Marit nå aktivt deltar på det sosiale nettstedet. Kan vi være sikre på at det er en ekte kronprinsessekonto det er snakk om?

Og apropos kongehuset: Det er i år 21 år siden Kong Olav V døde, og dette  skaper misnøye i fotballklubben Cromer Town FC i England. Årsaken er at nettopp denne kongens død markerer utløpsdatoen for et tomtelån der klubben i mange år har hatt sin hjemmebane. Klubben gir seg derimot ikke uten et verdig forsøk på å kunne få beholde banen i 20 nye år. Om Jarlen av Harewood var eller ikke var, dét er spørsmålet som kan gi svaret på klubbens sjebne skal vi tro BBCs nettsider. Trodde du denne nokså merkelige saken unnslipper Twitter-verdenen må du nok tro om igjen.


Kilde: Karoline Aursland   |   Del på nettet   |   print