10. januar kom arbeids- og inkluderingsminister Bjarne Håkon Hanssen på Brussel-besøk. Etter blant annet å ha møtt EU-kommissær for arbeids- og sosialsaker Vladimir Spidla, avsluttet ministeren dagen med et åpent møte for det norske fagmiljøet i byen.
11.01.2008 :: 
Bjarne Håkon Hanssen foredro for det norske miljøet i Brussel. Foto: Rune Bjåstad
Ikke overraskende sto framtidsutfordringer i arbeidsmarkedet i søkelyset under Hanssens innledning til møtet i den norske EU-delegasjonen.
- Politikken i Norge har i hele vår nyere historie dreiet seg om å skape nok arbeidsplasser til alle. I dag står vi i økende grad overfor en helt annen utfordring, nemlig det å skaffe nok folk til å utføre det arbeidet som trengs, sa ministeren til de rundt 40 frammøtte.
Med en arbeidsledighet på godt under to prosent og skrikende mangel på arbeidskraft i mange sektorer, har Norge i dag andre prioriteringer i arbeidsmarkedspolitikken enn det mange EU-land har.
- Kommissær Vladimir Spidla reagerte med en blanding av lattermildhet og lett hoderystning da han ble informert om norske sysselsetningsrater på nærmere 80 %, fortalte Hanssen.
Med et stadig grånende Europa der levealderen stiger og fødselstallene synker, kan imidlertid Spidlas etterfølgere komme til å stå overfor samme problem som Norge gjør i dag, nemlig det å skaffe nok arbeidstakere til å holde velferdsstaten gående. Dermed vil konkurransen om arbeidskraften hardne til.
- Arbeidsinnvandring vil ikke løse alle problemer, men er en del av en løsning sammen med pensjonsreform og tiltak for å få folk ut av trygd og inn i arbeid, mente Hanssen.
- Utfordringen i forhold til innvandring er derfor å gjøre det lettere å få inn kvalifisert arbeidskraft også fra land utenfor EØS-området, samtidig som vi må sørge for at de innvandrerne som kommer bidrar positivt til arbeidsmarkedet.