Aktuelt

Eksporten av norsk laks øker

Norsk eksport av laks til EU øker stadig. Men eksporten av norsk laks til resten av verden øker enda mer, viser tall fra februar i år.

14.03.2007 ::

POPULÆR I EUROPA: Aldri har Norge eksportert mer laks til EU og det øvrige Europa enn i februar i år.

Bare i februar solgte norske produsenter laks til utlandet verdt over 1,3 milliarder kroner, melder eksportutvalget for fisk. Aldri før har Norge eksportert laks for så store verdier på bare en måned. Sammenligner man med januar 2006 har verdien økt med over 20 prosent.

Mye av den økte inntjeningen skyldes av prisen på fersk laks går oppover: Kiloprisen har økt med 1,61 kroner til 28,63 kroner kiloen på ett år. Og volumet som selges til utlandet øker med 16 prosent i samme periode.

Lakseeksportbransjen er dermed inne i en periode med sterkt vekst og store inntekter.

- Den høye prisen og store etterspørselen er svært positiv for norsk laksenæring, sier Paul Aandahl, markedsanalytiker for laks i Eksportutvalget for fisk.

EU største marked

Det er sjømatelskere i EU-landene som til sammen utgjør det største markedet for godbiter fra norske farvann, og den norske eksporten til EU øker for hvert år som går.

Med én prosent vekst i eksporten til EU fra 2006 til 2007 målt i volum, er det ikke mengden fisk som selges til det europeiske markedet som vekker mest oppsikt. Hyggeligere for eksportørene er det da at verdien av laksen som selges til EU-markedet har økt med 16 prosent på bare et år.

EUs borgere satte til sammen norsk laks for hele 890 millioner kroner på middagsbordet i februar.

Raskest vekst i øst

Enda sterkere er veksten likevel i Asia og i Øst-Europa utenfor EU. Øst-Europa kjøpte norsk laks for 124 millioner kroner i løpet av februar i år – 31 millioner kroner mer enn i februar 2006. Her er de raskest voksende markedene Russland, Kasakhstan og Ukraina.

Den mest imponerende veksten er det likevel sultne sushi-elskere i Taiwan, Japan og Sør-Korea som sørger for. I februar var eksporten av laks til Asia på 224 millioner kroner – 62 millioner kroner høyere enn for et år siden.

En kan altså fastslå at appetitten for norsk laks øker i hele verden, men den øker raskere utenfor enn innad i det europeiske markedet. Det innebærer at EUs andel av den totale norske eksporten går noe ned.

Send denne artikkelen til en venn  
Print version
Norge - delegasjonen til EU / / Contact information
© 2003/2007