A | A | A
Go to English site
Foto: MorguefileFoto: Morguefile

Uken som var - uke 21

Sist oppdatert: 30.05.2011 // Obama ble sittende fast - om ikke askefast. Det blir lov å skille seg på Malta. Og britiske brannmenn har reddet en snegle fra den visse død.

Arrestasjonen av den ettersøkte krigsforbryteren Ratko Mladic i Serbia, 16 år etter massakren i Srebrenica, kan bidra til å lukke et smertefullt kapittel i europeisk etterkrigshistorie. At dette ble kjent omtrent samtidig som EUs utenrikssjef, Catherine Ashton, landet i Beograd kan vanskelig sees på som tilfeldig. Et nytt kapittel om Serbia og EU er uansett påbegynt.

USAs president Barack Obama var på Europa-turné i uken som var. Oppholdet i Irland ble kortet ned i frykt for at presidenten skulle bli askefast på den grønne øyen. Hans medbrakte doning, ”The Beast”, gjorde at presidenten likevel ble sittende fast. Publikum jublet i håp om å få et glimt av Obama på vei ut av limousinen, men ble desto mer skuffet når en reserveløsning kjører frem og blokkerer utsikten.

Resten av oppholdet i Europa forløp uten nevneverdig dramatikk, og besøket ble avsluttet i Polen fredag som planlagt.

Apropos askefast. Årets islandske vulkanutbrudd roet seg etter noen dager, og det ble ikke det samme kaoset som for et år siden da store deler av europeisk luftfart ble berørt. I hovedkvarteret til Eurocontrol i Brussel var det likevel hektisk aktivitet, noe en gruppe fra den norske luftfartsbransjen fikk oppleve under sitt besøk.

Christine Lagarde kunngjorde sitt kandidatur som leder for det internasjonale pengefondet, IMF i forrige uke etter at hennes navn var blitt nevnt av mange. Blir jeg valgt, tar jeg med meg all min erfaring som advokat, forretningsleder, minister og kvinne til fondet, sa hun på pressekonferansen. Det kan komme godt med. Men det lønner seg å spørre Kina før man konkluderer med at en europeer fortsetter i toppstillingen i IMF.

Vi noterer også at det nå etter all sannsynlighet blir lov å skille seg på Malta, etter at et stort flertall stemte for dette under en folkeavstemning nylig. Statsminister Lawrence Gonzi var skuffet over resultatet, men lovet at parlamentet vil vedta en lov som åpner opp for dette.

Fra ukens offentliggjorte statistikk fokuserer vi på den heltemodige innsatsen britiske brannmenn gjør for å redde dyr i nød. De siste tre årene er ikke mindre enn 17.000 dyr reddet fra den visse død. Katter, hunder og hester topper statistikken. Men også tolv papegøyer og syv delfiner kom brannfolkene til unnsetning. Og en andunge og en snegle, melder The Telegraph. Billig er det derimot ikke å være helt.

Apropos snegler. Fra Norge melder Dyrenes Gang (les: VG) at statsministerens leieboere kom seg velberget fra Parkveien til Slottsparken, og at den iskalde vinteren har kverket millioner av brunsnegler. Spørsmålet er hva bestemødre, unger og hageelskere skal finne på i sommer nå som de i følge forskerne kun behøver å plukke 100 og ikke 10000 slimete mordere?

 


Kilde: Lars-Erik Hauge   |   Del på nettet   |   print